Lysa Live: Investera i oroliga tider?
Välkommen till Lysa Live Q&A – en direktsänd frågestund med vår VD, Patrik Adamson som delar med sig av insikter och erfarenheter och svarar på dina frågor.
Anmäl dig här!
Skriv in din e-postadress nedan så skickar vi länken till sändningen. Det är förstås gratis att delta och inga förkunskaper krävs. Varmt välkommen!
När:
Den 24 april kl. 11.30 - 12.15
Var:
Digitalt – du får en länk via mejl efter anmälan
Längd:
Ca 45 minuter
Hur du sitter still i rätt båt – även när det blåser
“Sitt still i båten” är ett råd man ofta hör när börsen går ner. Och det är oftast det bästa sättet att agera, förutsatt att båten är rätt byggd.
I den här livesändningen delar vår VD, Patrik Adamson med sig av hur man som sparare bör navigera i oroliga tider, vad vi kan lära av historiska nedgångar, och varför just rätt båt (se: portfölj och risknivå) är avgörande för att lyckas långsiktigt.
Dessutom får du möjlighet att ställa dina egna frågor direkt till Patrik.

Nöjet är på vår sida

Patrik Adamson
VD Lysa AB
Patrik Adamson är en av grundarna till Lysa och har över 20 års erfarenhet inom finans. Han är civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm och har tidigare arbetat på bland annat Merrill Lynch och Nordstjernan.
Patrik startade Lysa med en tydlig idé: att göra det enkelt för alla att spara rätt – oavsett tidigare erfarenhet eller marknadsläge.
“Tillsammans ser vi till att båten du sitter i är anpassad efter dig och din situation – inte tvärtom.”
– Patrik Adamson, vd på Lysa